Historie Loga LDT Jankov

Historie Loga LDT Jankov

Nejen státy, nadnárodní společnosti, ale i různá  společenství  a skupiny osob mívají symboly, které označují příslušnost právě k té které skupině.
I LDT Jankov má svou symboliku a tou je (krom vlajky a hymny) jankovský znak (logo).
Jožo Otazníkovi se pátráním v jankovské táborové historii podařilo dohledat, kdo je spoluautorem jankovského loga… milí čtenáři, věřte-nevěřte, je to současná ikona 1.turnusu: LOUPÁK a tak jej na toto téma vyzpovídal:

 

1.      Hele, Loupáku, v kterém roce logo vzniklo, kdo je autorem?

Na rozhovor jsem se trochu připravil a podařilo se mi v jankovském tajném domácím archívu nalézt originál prvního provedení současného loga (foto na konci článku). Původní negativ byl vyroben z moduritu, ale ten se nezachoval. Z toho negativu se v roce 1982 vyrobila tato kožená loga, které nosili vedoucí na krku. Domnívám se, že vlastní logo vzniklo dřív, ale v masovém měřítku bylo použito někdy po roce 1982. Poté se také vyrobila šablona tohoto loga (pozitiv) z lina a to se používalo k nastříkání loga na trička táborníků. Autorem je starý Jankovák Láďa Pivoňka (zvaný Miki) s mojí maličkostí a bylo určeno vlastně pro všechny turnusy, zkrátka jankovské táborové logo.

 

2.      No a to nás právě zajímá….jak jste přišli na námět chatičky, slunce a vůbec grafické provedení?

Tak na to už ti nedokážu přesně odpovědět, na druhou stranu co by tam tak mělo být? Slunce patří na tábor, chatičky patří na tábor, i ty vlajkové sloupy patří na tábor, stromy patří na tábor – myslím, že toto byl pravděpodobný důvod proč právě toto grafické provedení. Ale taky to mohlo být úplně jinak, vždyť to bylo v minulém století.

 

3.      Věděl bys, jaké logo bylo před tím z roku 1982? Bylo nějaké? Kdy jsi jel na Jankov poprvé? Bylo to před bitvou u Jankova? Zavzpomínej………jaké jsou hlavní rozdíly současných let na táboře a let minulých……..

Nemáš Jožo nějaké lehčí otázky? Logo před tím si žádné nepamatuji, přemýšlím, přemýšlím, ale určitě nebylo. Tenhle poslední soubor otázek je ale těžký. Víš jak daleko musím sáhnout do paměti? Na Jankov jsem jel poprvé v roce 1963, takže jen pár let po bitvě u Jankova. Tábor vypadal samozřejmě jinak, i když jen část. Představ si, že sruby, stará jídelna s kuchyní, klubovna či kinosál, marodka a kanceláře jsou úplně původní, jen místo chatek byly vojenské stany. Bylo jich míň než chatek, takže do tábora se vešlo zhruba 160 dětí. A také někde v místech, co stojí chata Máša stála obrovská dřevěná brána s ještě větší hvězdou na vrcholu a s nápisem „Pionýrský tábor Ernsta Thälmanna“. To je ale fakt na moc dlouhé povídání. A rozdíly? Až zas tak obrovské nejsou. Ty šly s dobou. Pravda, nebyly tak megalomanské CTH (někdy nebyly vůbec),hrála se divadla, víc bylo výprav do přírody, dlouhé puťáky jen po oddílech a pod širákem a v nádherném prostředí Velkého Blaníka (teď už to nejde, je tam CHKO), jednou jsme dokonce přespali nahoře v rozhledně a to si piš, to byl zážitek, spousta dobrodružných filmů s vrčící promítačkou, spousta sportovních a akcí proti jiným táborům (všechny zanikly, jen Jankov zůstal), obrovské množství romantiky a překvapivě málo politiky (na tu dobu). Myslím si Jožo, že tahle otázka je na dloooouhé a dloooouhé povídání a taky si musím něco nechat na příště. Howgh

…super, díky moc za vzpomínání. Necháme tedy čtenáře, aby se těšili na další díl vyprávění ze „starých kronik“

 

Jožo Otáznik exkluzivně pro Jankow Times